بازرگانی چیست؟

بازرگانی خارجی و خرید خارجی

بازرگانی در لغت و اجرا به مفهوم کلی “خرید و فروش” میباشد و شکل اولیه آن که رایج‌ترین شیوه تحصیل ملزومات زندگی در دنیای باستان بود، “داد و ستد پایاپای” نام دارد که معمولاً دو یا چند طرف معامله در آن حضور داشتند و این داد و ستد که پیش از بوجود آمدن پول، یگانه روش انسان برای تامین نیازها بوده تا به امروز و به اقتضای نیاز انسان مورد استفاده قرار میگیرد، این مفهموم را میتوان برداشتی از تعریف علم بازرگانی دانست و این دیرینگی، نشان از الزام  استفاده از علم بازرگانی در راستای ارتقاء و پیشرفت اجزای زندگی انسان دارد.

بر اساس شرایط امروزه کشور و در حالی که بدلیل وجود تحریم های بین‌ المللی، تعریف بازرگانی خارجی و خرید خارجی تا حدودی دگرگون گردیده است در این مقاله میکوشیم تا شرح و تعریفی کامل از بازرگانی خارجی و خرید خارجی را عرضه نماییم.

علم بازرگانی عبارت است از هر گونه فعالیتی  که در راستای تامین و تهیه کالا و خدمات از مرحله تولید تا استفاده از آن، که بدست مصرف کننده نهایی انجام میپذیرد. این فرآیند که اساسا با انتفاع مادی بازرگان مفهوم می یابد سبب تامین و تهیه کالا و خدمات برای مصرف کنندگان است.

درباره ترخیص کالا بیشتر بدانید

بازرگانی خارجی

تامین و تحریم ها

از آنجائیکه که نیازانسان به تولید و مصرف نامتناهیست و با در نظر گرفتن این مهم که حتی صنعتی ترین کشورهای جهان هم بدلیل عدم صرفه اقتصادی، نمی‌توانند کلیه نیاز خود برای تولید و مصرف کالاهای گوناگون را، درون مرزهای سرزمین خود تامین نمایند،در نتیجه نیاز به خرید از سایر کشورها بوجود می آید.

این نیاز شامل مواد خام و معدنی تا محصول نهائیست و این وظیفه بازرگان است تا با در نظر گرفتن سیاست های اقتصادی کشور با انجام خرید خارجی اقلام مورد نیاز اقدام به بر طرف نمودن این نیاز نماید. همانطور که مبرهن است خرید خارجی را در بطن بازرگانی خارجی تعریف نموده ایم ولی امروزه خرید خارجی برای بازرگانان ایرانی به دلیل وجود تحریم ها و عدم پشتیبانی سیستم و خدمات پولی بین المللی و عدم دسترسی به سرویس های بانک جهانی به گونه ای جدید تعریف می شود. مهلکه ای سخت همراه با بیم از دست رفتن سرمایه که ورود به آن نیاز به تجربه و دسترسی به منابع معتبر در زمینه خرید خارجی و بازرگانی خارجی دارد.

تامین و تهیه کالا

شوربختانه این تحریم ها تنها به سیستمهای بانکی محدود نمی‌گردد و بیشینه شرکتهای معتبر در اکثر حوزه‌ها، بدلیل خطر بروز و توجه تحریم ها نسبت به ایشان، از ایجاد ارتباط و تماس بازرگانی با طرفهای ایرانی خودداری می‌نمایند و قهراً موجب آن می‌شود که به سایر تأمین کنندگان درخواست خرید داده شود  که علاوه بر تهدید سرمایه بازرگان از منظر ایمن بودن فرآیند حواله،سبب می‌گردد که لزوماً کیفیت محصول مطابق با استاندارد در نظر گرفته شده نباشد.

درباره عملیات بانکی بیشتر بدانید

از آنجا که علم بازرگانی و بازرگانان موظف هستند تا به زنجیره تامین کمک نموده و کشور را درراستای سیاست های اقتصادی یاری رسانند و با وجود مشکلات موجود،تنها مسیر ایجابی و مثبت فرآیند بازرگانی ، داشتن برنامه و تجربه در تمامی مراحل آن می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *