ثبت سفارش بازرگانی چیست؟

ثبت سفارش به مجوز بازرگانی ورود کالا اطلاق میگردد که توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت محلی کارت بازرگانی ثبت شده صادر میگردد و تمامی مراحل ثبت سفارش از ثبت کالا تا اخذ مجوز در سامانه جامع تجارت صورت می گیرد و دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، متولی حدود قوانینی و بخشنامه های اجرایی ثبت سفارش میباشد.

مراحل ثبت سفارش

در روند جدید مدیریت ارزی پسا تحریم از سال 97 به بعد، رویه معمول “بدون انتقال ارز” در فرآیند ثبت سفارش به تدریج مسکوت ماند و در شیوه های جاری، تمامی ثبت سفارش ها بصورت بانکی و به شیوه های مختلف از سازمان متبوع صادر میگردد:

1.خرید ارز از سیستم بانکی یا حواله ارز نیمایی

در این شیوه ثبت سفارش، ارز از سامانه نیما خریداری شده و توسط صرافیهای مجاز ثبت شده در سامانه جامع تجارت به حساب فروشنده حواله میگردد.

2.واردات در مقابل صادرات

 الف. خود: در این روش ثبت سفارش، طبق جدول تعرفه های مشمول اعلامی،  وارد کننده از محل درآمد ارزی فروش کالا و صادرات خود می تواند اقدام به واردات نماید.

ب. غیر: در این شیوه ثبت سفارش،  تمامی ضوابط بخش (الف) از صادرات دیگران، برای واردات کالای مورد نظر استفاده میگردد.

پس از مراحل تائید سازمان صمت مربوطه  جهت اخذ مجوز ثبت سفارش، پرونده در صورت نیاز به دفاترصنایع وزارت صمت ارسال میگردد که شروط مختلف از جمله عدم تولید داخل کالای قید شده در ثبت سفارش را بررسی می نمایند و در صورت تائید واردات آن، پرونده مفتوح آماده ثبت سفارش یا اخذ مجوز ورود بازرگانی است که پس از ثبت بانک عامل وارد کننده در سامانه و پرداخت کارمزد بازرگانی، ثبت سفارش طی یک کد هشت رقمی اخذ میگردد و براساس همین کد ثبت سفارش مأخوذه، تمامی رویه های گمرکی واردات از جمله واردات قطعی و ترانزیت صورت میگیرد و در کلیه مراحل گمرکی، اطلاعات ثبت سفارش مورد بررسی کارشناسان قرار گرفته تا مغایرتی بین مشخصات فنی و وزنی و ارزشی مندرج در ثبت سفارش و کالای وارده وجود نداشته باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *