خرید خارجی:

امروزه با توجه به نیاز روز افزون کشورمان به واردات دانش و تجهیزات فنی و صنعتی  به روز، جهت تبدیل مواد خام و معدنی به محصولات نهایی و قابل فروش به بازارهای داخلی و خارجی و همچنین تامین ملزومات بهره برداری از منابع فسیلی و معادن طبیعی کشور و با توجه به  شرایط تحریم های بین المللی که فرآیند خرید خارجی را عمیقاً، تحت تاثیر خود قرار داده است، انتخاب برترین و مقرون به صرفه ترین گزینه و منبع خرید خارجی اهمیت دو چندان می یابد، تا هم از هدر رفت اقتصادی و زمانی جلوگیری گردد و هم گستره کیفیت محصولات تولیدی و وارداتی که از طریق خرید خارجی تامین می گردند ارتقا یابد.

خرید خارجی را در زیر مجموعه بازرگانی خارجی طبقه بندی میکنیم، فرآیند خرید خارجی بیشتر از احساس نیاز در یک مجموعه صنعتی و تولیدی جهت واردات تجهیزات و ادوات و یا مواد خام اولیه آغاز میگردد، در این مرحله میتوان جهت حصول اطمینان از انتخاب صحیح منبع تامین، به شرکتهای بازرگانی معتبر مراجعه نمود.

مرحله دوم از خرید خارجی را با انتخاب منبع مناسب جهت استعلام قیمت پی میگیریم و پس از بررسی همه جانبه و انتخاب نهایی، درخواست خرید خود را بصورت مکتوب برای شرکت و یا شرکتهای منتخب خارجی ارسال مینمائیم.

اهمیت انتخاب منبع معتبر در فرآیند بازرگانی خارجی و خرید خارجی چه از منظر کیفی و چه به لحاظ اقتصادی با اهمیت ترین مرحله خرید خارجی محسوب میشود، اگر چه باید در نظر داشته باشیم الزاماً با کیفیت ترین یا ارزانترین گزینه، بهترین انتخاب نیست این که چگونه تعادلی منطقی را در انتخاب خود بگنجانیم نیاز به استفاده از همراهی مطمئن در این مسیررا نمایان میسازد.

در مرحله سوم خرید خارجی پاسخ استعلامات را درقالب یک پیش فاکتور دریافت میکنیم که این پیش فاکتور معمولا حاوی قیمت هر واحد، مدت زمان مورد نیاز جهت ساخت و تحویل کالا، شرایط و مراحل پرداخت، محل تحویل کالا (اینکوترمز)، مدت اعتبار پیشنهاد و مشخصات خریدار و فروشنده می باشد، سپس آنها را با یکدیگر مقایسه و مناسبترین گزینه را انتخاب میکنیم.

مرحله چهارم خرید خارجی با عقد قرارداد و واریز وجهی به عنوان پیش پرداخت ادامه می یابد و همچنین در این مرحله میبایست جهت ورود کالا به گمرک کشورمان اقدام به اخذ مجوز ثبت سفارش نمائیم.

لازم به ذکر است مفاد قرارداد شامل کلیه شرایط مندرج در پیش فاکتور نهایی می باشد.

مرحله پنجم خرید خارجی پس از اعلام آمادگی فروشنده برای تحویل کالا در مکان مورد توافق بر اساس اینکوترمز یاد شده در قرارداد آغاز می شود. دراین زمان لازم است قرارداد حملی بر اساس نیاز موجود با شرکتهای حمل و نقل تنظیم و فرآیند حمل کالا توسط شرکت حمل آغاز شود.

همچنین اگر نیاز به انجام بازرسی کالا توسط شرکتهای بازرسی و صدور گواهی بازرسی می باشد، می‌بایست پیش از انجام حمل و نقل و پس از هماهنگی با شرکت فروشنده، بازرسی کالا صورت پذیرد.

پس از دریافت اعلامیه ورود کالا به گمرک مقصد از جانب شرکت حمل مرحله ششم از مراحل خرید خارجی آغاز میشود، ابتدا پس از مراجعه به شرکت حمل و اخذ اسناد مربوط به حمل که شامل بارنامه، ترخیصیه و قبض انبار و پروانه ورود موقت کانتینر می‌باشد، می‌بایست محموله را جهت شروع فرآیند ترخیص در سامانه گمرک (EPL) اظهار نمائیم، لازم به ذکر است باید توجه داشت که دریافت کد 8 رقمی مربوط به مجوز ثبت سفارش پیش از اظهار کالا الزامی می باشد.

انجام تشریفات گمرکی ، اخذ مجوز ثبت سفارش و عملیات بانکی منتج به اخذ کد رهگیری منشأ ارز (کد ساتا) و … مربوط به عملیات ترخیص کالا که شامل مراحل مختلفی از اظهار تا خروج محموله از گمرک است نیازمند آگاهی از قوانین و دستورالعمل های به روز شده ، تجربه وتخصص است، مراحلی که میتوانید در طول آن، ما را به عنوان همگام و شریک تجاری خود،در کنارتان مشاهده فرمایید.

بازرگانی خارجی در دوران تحریم:

باید در نظر داشت که امروزه انتخاب های موجود در بین منابع فروش کالا و خدمات به دلیل وجود تحریمها و عدم پشتیبانی سیستم های مالی و اعتباری رایج در جهان بسیار محدود شده است که این خود فرآیند بازرگانی خارجی را سخت تر از پیس ساخته است.

در اینجا لازم است با بهره گیری ازارتباط با شرکتهای واسط که در کشورهای مد نظر مشغول به فعالیت هستند و مجوزات لازم جهت عملیات گمرکی و ترانزیت محمولات را در کشور خود دارا میباشند مسیر خرید و دریافت کالای مورد نظر را ایمن نمائیم.

باید در نظر داشت که بازرگانی خارجی در شرایط تحریم ممکن است خطرات اقتصادی جبران ناپذیری را برای شرکت خریدارو یا فروشنده داخلی به همراه داشته باشد، از این روی بهتر است پس از بررسی کامل شرایط نسبت به انواع مختلف بازرگانی و خرید خارجی و واردات و صادرات اقدام نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *